STD8NF25
DigiKey Part Number
497-13090-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13090-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13090-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD8NF25
Description
MOSFET N-CH 250V 8A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 8A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD8NF25 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
500 pF @ 25 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
420mOhm @ 8A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA