STD60NF55LT4
DigiKey Part Number
497-15669-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15669-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15669-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD60NF55LT4
Description
MOSFET N-CH 55V 60A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 60A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD60NF55LT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 30A, 10V