STD60NF55LAT4
DigiKey Part Number
497-18737-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18737-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18737-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD60NF55LAT4
Description
MOSFET N-CH 55V 60A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 60A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD60NF55LAT4 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±15V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA