STD5N20LT4
DigiKey Part Number
497-4335-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4335-1-ND - Cut Tape (CT)
497-4335-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD5N20LT4
Description
MOSFET N-CH 200V 5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 5A (Tc) 33W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD5N20LT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
242 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 2.5A, 5V