STD10NM60N
DigiKey Part Number
497-10021-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10021-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10021-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD10NM60N
Description
MOSFET N-CH 600V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD10NM60N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
540 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
70W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 4A, 10V