STB30NF20
DigiKey Part Number
497-7946-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7946-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7946-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB30NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 30A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 30A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STB30NF20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1597 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 15A, 10V