LF33CDT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LF33CDT-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LF33CDT-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 12 mA |
Part Status Active | PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 16V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package DPAK |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA | Base Product Number |