LD2980ABM33TR
DigiKey Part Number
497-1517-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1517-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1517-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2980ABM33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD2980ABM33TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 50mA