EVL6566B-65W-QR
DigiKey Part Number
497-10165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVL6566B-65W-QR
Description
EVAL BOARD FOR L6566B
Customer Reference
Detailed Description
L6566B - 1 Isolated Output AC/DC, Primary Side Evaluation Board
Category
Current - Output
3.42A
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Packaging
Box
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Active
Frequency - Switching
165kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side
Utilized IC / Part
L6566B
Power - Output
65W
Base Product Number
Voltage - Output
19V