ESDA18WY
DigiKey Part Number
497-ESDA18WYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-ESDA18WYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-ESDA18WYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA18WY
Description
AUTOMOTIVE DUAL-LINE UNIDIRECTIO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 11A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-323-3
Category
Power - Peak Pulse
290W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V (Max)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Breakdown (Min)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)