BTA16-600CRG
DigiKey Part Number
497-3388-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-600CRG
Description
TRIAC 600V 16A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTA16-600CRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A