1.5KE6V8CARL
DigiKey Part Number
497-6609-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6609-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6V8CARL
Description
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
13.4V Clamp 746A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE6V8CARL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
746A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
4750pF @ 1MHz
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.4V