1.5KE220A
DigiKey Part Number
497-14151-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14151-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE220A
Description
TVS DIODE 188VWM 388VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
388V Clamp 26A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE220A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
625pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
188V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
209V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
388V