1.5KE18CA
DigiKey Part Number
497-11374-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11374-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18CA
Description
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
32.5V Clamp 308A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
308A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
2150pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.5V