RMCP0805FT100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 16,433
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 72,933
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 262
Panasonic Industry
Vishay Dale
100 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP0805FT100K
DigiKey Part Number
RMCP0805FT100K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805FT100K
Description
RES 100K OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP0805FT100K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)