RMCF0603JG100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 8,780
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Dale
Direct
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Bourns Inc.
100 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603JG100R
DigiKey Part Number
RMCF0603JG100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603JG100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0603JG100R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)