SP-L-0300-103-3%-RLU
DigiKey Part Number
905-SP-L-0300-103-3%-RLU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP-L-0300-103-3%-RLU
Description
SENSOR LINEAR 300MM CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Flexible Membrane - Linear Connector
Category
Actuator Type
Flexible Membrane - Linear
Manufacturer
Spectra Symbol
Linearity
±3%
Series
Resistance
10 kOhms
Packaging
Bag
Resistance Tolerance
±20%
Part Status
Active
Mounting Type
Custom
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Connector
Technology
Resistive
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Linear Range
0 ~ 300.00mm (0 ~ 11.81")