COM-21215
DigiKey Part Number
1568-COM-21215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
COM-21215
Description
14-SEGMENT ALPHANUMERIC DISPLAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Purple 14-Segment, Alphanumeric 4 Character Common Anode 2.7V ~ 3.6V 20mA 0.630" H x 1.575" W x 0.315" D (16.00mm x 40.00mm x 8.00mm) 16-DIP (0.478", 12.15mm)
Category
Color
Purple
Manufacturer
SparkFun Electronics
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
65mcd ~ 70mcd
Number of Characters
4
Wavelength - Peak
398nm
Size / Dimension
0.630" H x 1.575" W x 0.315" D (16.00mm x 40.00mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.47" (11.85mm)
Package / Case
16-DIP (0.478", 12.15mm)