EM4015LW-38C10NF
DigiKey Part Number
433-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4015LW-38C10NF
Description
MIC COND ANLG OMNI -38DB 0.157"D
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-38dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EM4015LW-38C10NF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
Soberton Inc.
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Packaging
Bulk
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Ratings
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.063" (1.60mm)