STF40250T
DigiKey Part Number
1655-STF40250T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF40250T
Description
DIODE SCHOTTKY 250V 40A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 250 V 40A Through Hole ITO-220AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 250 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
690pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
250 V
Supplier Device Package
ITO-220AB
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 A