SICRF5650
DigiKey Part Number
1655-1948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICRF5650
Description
DIODE SIL CARB 650V 5A ITO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 5A Through Hole ITO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 650 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
ITO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 5 A