TF800A48K
DigiKey Part Number
271-3030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF800A48K
Description
AC/DC CONVERTER 48V 786W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 100 ~ 240 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.80" L x 5.00" W x 1.60" H (248.9mm x 127.0mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
16.37 A