TE40A1203C01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 219
Datasheet
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
12V 41 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
TE10, TE20, TE30, TE40, TE60 Series
TE Series AC/DC External Power Supplies
TE40A1203C01
DigiKey Part Number
TE40A1203C01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE40A1203C01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 41W
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
57" (1.45m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.78" L x 2.17" W x 1.32" H (96.0mm x 55.0mm x 33.6mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
3.4A
Power (Watts)
41 W