GPFM115-48G
GPFM115-48G
DigiKey Part Number
271-2661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPFM115-48G
Description
AC/DC CONVERTER 48V 80W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
81%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.25" L x 3.30" W x 1.50" H (133.4mm x 83.8mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
1.7 A