SIT8103AI-12-33E-16.00000X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
SIT8103AI-12-33E-16.00000X
DigiKey Part Number
1473-31073-2-ND - Tape & Reel (TR)
1473-31073-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8103AI-12-33E-16.00000X
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
7.5mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)