6EP13315BA00
DigiKey Part Number
3473-6EP13315BA00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6EP13315BA00
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 14W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 600mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6EP13315BA00 Models
Category
Current - Output (Max)
600mA
Manufacturer
Siemens
Power (Watts)
14W
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.94" L x 0.89" W x 3.15" H (100.0mm x 22.5mm x 80.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 230 VAC, 85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, CSA, cUL, cULus, UL
DC Voltage - Input (Min)
110V
Standard Number
60950-1; UL 508
DC Voltage - Input (Max)
300V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V