SSF67B50B300 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 725-1331-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSF67B50B300 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SSF67B50B300 Models |
Category | Current 600 mA |
Manufacturer Sensata Technologies, Inc. | Minimum Liquid Specific Gravity 0.8 |
Series | Switch Actuation Level 1.969" ~ 11.811" (50mm ~ 300mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread |
Part Status Obsolete | Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel |
Type Liquid | Operating Temperature 135°C |
Output Type Analog, Switch | Voltage Rating 120VDC, 250VAC |