SSF67A50A150 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SSF67A50A150-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSF67A50A150 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SSF67A50A150 Models |
Category | Current 600 mA |
Manufacturer Sensata Technologies, Inc. | Minimum Liquid Specific Gravity 0.8 |
Series | Switch Actuation Level 1.969", 5.906" (50mm, 150mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread |
Part Status Obsolete | Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel |
Type Liquid | Operating Temperature 135°C |
Output Type Switch (2) (Dual Float) | Voltage Rating 120VDC, 250VAC |