SSF67A25B225 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 725-1318-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSF67A25B225 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SSF67A25B225 Models |
Category | Current 600 mA |
Manufacturer Sensata Technologies, Inc. | Minimum Liquid Specific Gravity 0.8 |
Series | Switch Actuation Level 0.984", 8.858" (25mm, 225mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread |
Part Status Obsolete | Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel |
Type Liquid | Operating Temperature 135°C |
Output Type Switch (2) (Single Float) | Voltage Rating 120VDC, 250VAC |