GHXS100B065S-D3
DigiKey Part Number
1560-GHXS100B065S-D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHXS100B065S-D3
Description
DIODE MOD SIC 650V 193A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 650 V 193A (DC) Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Manufacturer
SemiQ
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 650 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
193A (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 100 A