GCMX016B120B3H1P
DigiKey Part Number
1560-GCMX016B120B3H1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX016B120B3H1P
Description
GEN3 1200V 16M SIC FULL BRIDGE M
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 95A (Tc) 246W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 50A, 18V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
258nC @ 18V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7100pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
246W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
95A (Tc)