DF11.3697.0010.01
DigiKey Part Number
486-4479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11.3697.0010.01
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF11.3697.0010.01 Models
Category
Switch Features
Circuit Breaker, Switch On-Off
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Current Rating - Circuit Breaker
13A
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 73.50mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Ingress Protection
IP40
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC