ZENL1121TQ
DigiKey Part Number
4008-ZENL1121TQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZENL1121TQ
Description
CONT BL SPST 6A 120V/550MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Configurable Contact Block SPST-NC 6A @ 120VAC, 550mA @ 125VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZENL1121TQ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Circuit
SPST-NC
Manufacturer
Schneider Electric
Requires
Switch Body
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Contact Rating @ Voltage
6A @ 120VAC, 550mA @ 125VDC