XB6DA11B
DigiKey Part Number
4008-XB6DA11B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB6DA11B
Description
COMPLETE PUSH BUTTON, HARMONY XB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB6DA11B Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
125 V
Series
Actuator Type
Rectangular, Button, Flush
Packaging
Box
Color - Actuator/Cap
White
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Switch Function
On-Off
Mechanical Life
2,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC), 220mA (DC)