LC1G500KUEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G500KUEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G500KUEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 500 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G500KUEN Models
Category
Contact Rating (Current)
500 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C