LC1G265EHEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G265EHEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G265EHEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA265 3P ADV48-1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 265 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G265EHEA Models
Category
Contact Rating (Current)
265 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C