LC1G115KUEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G115KUEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G115KUEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G115KUEN Models
Category
Contact Rating (Current)
115 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C