LC1F780F7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Schneider Electric
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 780 A 110VAC Coil Chassis Mount
LC1F780F7
DigiKey Part Number
4008-LC1F780F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F780F7
Description
CONTAC TO R TESYS LC1F 3P AC3 44
Detailed Description
EDA/CAD Models
LC1F780F7 Models
Category
Contact Rating (Current)
780 A
Manufacturer
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-5°C ~ 55°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
22 VAC
Coil Voltage
110VAC