LC1DT40BD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40BD
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 24VD
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT40BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
40 A