LC1D80M5
DigiKey Part Number
4008-LC1D80M5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80M5
Description
CONTACTOR TESYS DECA 80A 3P 220V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80M5 Models
Contact Rating (Current)
80 A
Series
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Must Operate Voltage
187 VAC
Coil Voltage
220VAC
Must Release Voltage
66 VAC