LC1D65AG7
DigiKey Part Number
4008-LC1D65AG7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65AG7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A 30KW AC3 1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65AG7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Contact Rating (Current)
65 A