LC1D50ABBE
DigiKey Part Number
4008-LC1D50ABBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50ABBE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50ABBE Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
65 ms
Release Time
120 ms
Contact Rating (Current)
50 A