LC1D50A6F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A6F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A6F7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A22KW AC3 11
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50A6F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Contact Rating (Current)
50 A