LC1D25JD
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1D25JD
DigiKey Part Number
4008-LC1D25JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25JD
Description
TESYS3P CTR 25A AC3 11KW1NO1NC12
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25JD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
25 A