LC1D25FE7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 115VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
LC1D25E7
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1D25FE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25FE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25FE7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D25FE7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
92 VAC
Must Release Voltage
34.5 VAC
Coil Voltage
115VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
25 A