LC1D25BL
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1D25BL
DigiKey Part Number
4008-LC1D25BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25BL
Description
TESYS 3P CTR 25A AC3 11KW 1NO1NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25BL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
88.55 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
25 A