BMH2053P32A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH2053P32A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH2053P32A2A
Description
MOTOR 205MM IP65 KEY ENC MULTI12
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3800 RPM 6.5kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH2053P32A2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
7392 / 52200
Power - Rated
6.5kW
Series
Size / Dimension
Square - 8.071" x 8.071" (205.00mm x 205.00mm)
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Voltage - Rated
480VAC