BMH0701T11F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH0701T11F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH0701T11F2A
Description
MTR 70MM IP54 KEY ENC SINGLE128
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 8000 RPM 450W 240VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH0701T11F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
191.2 / 1350
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
450W
Series
Size / Dimension
Square - 2.760" x 2.760" (70.10mm x 70.10mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.430" (10.92mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.910" (23.11mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
2.360" (59.94mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
240VAC