ABL8RPS24050
DigiKey Part Number
4008-ABL8RPS24050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL8RPS24050
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABL8RPS24050 Models
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
IP20
AC Voltage - Input
100 ~ 120 VAC, 200 ~ 500 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 2.20" W x 5.63" H (125.0mm x 56.0mm x 143.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cCSAus, CSA, EAC, EN, IEC, KC, RCM, UL
Current - Output (Max)
5A