UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TR
DigiKey Part Number
612-UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TR
Description
CONN HDR 10POS 2.00MM SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.079" (2.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMPT-10-01.5-L-V-S-W-TR Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Solder Retention
Series
Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Blades
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
10
Voltage Rating
650 V
Pitch
0.079" (2.00mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C